Przejdź do treści

Jak działają rękawiczki do telefonu

W porze zimowej nie rezygnujemy z przeglądania telefonu czy choćby prowadzenia rozmów. Nic dziwnego – w końcu oczekując na przyjazd autobusu lub jadąc w wychłodzonym pociągu chcemy umilić sobie nieco czas. Niemniej jednak zwykle w tym celu musimy zdjąć rękawiczki, ponieważ w tradycyjnych rękawiczkach zimowych nie jesteśmy w stanie obsługiwać smartfona. Na szczęście producenci w odpowiedzi na nasze potrzeby wypuścili na rynek specjalne rękawiczki do telefonu. Sprawdzamy, jak działają rękawiczki do telefonu i dlaczego warto je mieć przy sobie.

Dotykowe rękawiczki do ekranów

Gdy zwykłe rękawiczki zawodzą – co wtedy?

Z pewnością nie raz zdarzyło Ci się zimą sięgnąć po telefon na dworze. Jeżeli temperatura spadła poniżej zera, miałeś na sobie rękawiczki, które musiałeś ściągnąć. Nawet, jeśli chciałeś jedynie wybrać numer telefonu i zadzwonić, na chwilę musiałeś wystawić dłonie na chłód. Zwykłe rękawiczki stanowią bowiem izolator skóry od ekranu smartfona. Niegdyś telefony były wyposażone w ekrany zaporowe, które można było obsługiwać za pomocą różnych sprzętów. Dziś jednak dominują ekrany pojemnościowe, które obsługiwane są za pomocą dłoni lub ewentualnie przedmiotów przewodzących prąd. Stąd też producenci rękawiczek do smartfonów wykorzystują włókna z metalu, które pozwalają na przewodzenie impulsów elektrycznych wytwarzanych na skórze palców. Najczęściej producenci sięgają po drobinki srebra, ewentualnie także miedzi. Dzięki temu ekran nie ulegnie uszkodzeniu po kontakcie z rękawiczką. Na czas zimowy warto więc wyposażyć się w specjalistyczne rękawiczki do smartfona, ponieważ tylko one umożliwiają bezproblemowe korzystanie z ekranu dotykowego, nie narażając ich na kontakt z zimnym powietrzem.

Jak wybrać idealne rękawiczki do smartfona?

Kupując rękawiczki do smartfona warto zwrócić uwagę na fakt, iż zazwyczaj nie obsługujemy ekranu wszystkimi palcami. Dlatego też wystarczy, że specjalistyczne włókna metalowe zostaną wszyte jedynie na trzech palcach. Chwytem marketingowym jest wszywanie ich na wszystkich palcach ręki i automatycznie podwyższanie ceny owych rękawiczek. Fragmenty z wszytymi drobinkami metalu różnią się zwykle barwą od pozostałej części rękawiczki. To zwykle pod tym kątem wybieramy daną parę rękawiczek. W niektórych modelach praktycznie nie widać różnicy kolorystycznej pomiędzy częścią specjalną rękawiczki, przeznaczonej do obsługi ekranu dotykowego, a pozostałą jej częścią. Takie właśnie produkty najczęściej wybierają osoby ceniące sobie klasykę. Jeżeli jednak chcemy się nieco wyróżnić, możemy wybrać rękawiczki z wyraźnie zaznaczoną częścią, w której zostały wszyte drobinki metalu. Obecnie na rynku mamy bardzo szeroki wybór tego typu rękawiczek. Różni je zazwyczaj cena – najprostsze modele kupimy już za kilkanaście złotych, podczas gdy skórzane rękawiczki do ekranu dotykowego będą kosztować znacznie więcej. Bez znacznie pozostaje zaś to, jakiego metalu do produkcji rękawiczek użył producent – nie powinien on wpływać na cenę.